Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Bárta, Marcel

Tisk


Charakteristika: saxofonista, skladatel a výtvarník

Datum narození/zahájení aktivity:30.6.1974
Text

Bárta, Marcel, saxofonista, skladatel a výtvarník, narozen 30. 6. 1974, Mariánské Lázně.

 

Během studia klasické hudby na konzervatoři v Plzni, obor klarinet, se též věnoval hře na altsaxofon a samostudiu jazzu a improvizované hudby. Během studií založil svou první jazzovou skupinu Expression a spolupracoval s plzeňským trumpetistou Františkem Kučerou.V roce 1996 se stal členem Contrabandu Milana Svobody. Po přestěhování do Prahy působil v kapele Radka Krampla Vibe Fantasy, založil skupinu Muff a stal se stálým členem kapely zpěvačky a skladatelky Zuzany Dumkové. K altsaxofonu přibral ještě soprán saxofon a basklarinet, později tenor saxofon.

Je zakládajícím členem kapely Vertigo Quintet a dua DoMa Ensemble s violoncellistkou a zpěvačkou Dorotou Barovou. Je členem experimentální kapely Petra Zelenky Projekt Z, dále je členem kapel Face of The Bass Jaromíra Honzáka,Tomáš Hobzek Quartet, Bucinatores Orchestra a Pigeon Saxophone Quartet, účinkuje v rozšířené kapele Points Oktet, byl členem dnes již neexistujícího bigbandu NUO.

V posledních letech se intenzivně věnuje skladbě, kterou vyučuje na VOŠ Jaroslava Ježka, též vyučuje hru na saxofon na ZUŠ Jana Hanuše.  Společně s Petrem Zelenkou je autorem projektu Improvising (Ob)session v kavárně Potrvá, zaměřeného na volnou improvizaci. Podílel se na scénické hudbě k divadelní performanci Nude Ants s tanečníky Irinou Andreevou a Andre Jollesem (Theater Novogo Fronta). Vystupoval v divadle Vizita Jaroslava Duška, v improvizačním představení Simony Babčákové Sekec Mazec a s výtvarníkem Petrem Niklem. Spolu s DoMa Ensemble a básníkem Davidem Růžičkou tvoří Varietní trio Konráda Kapitoly v improvizovaném hudebně poetickém pásmu.

Dále hrál a nahrával: Andrea Keller (Australia), Rich Perry (USA), Ingrid Jensen (Canada), Javier Girotto (ARG), Demian Cabaud (Argentina), Neil Ochoa (Venezuela), Michal Tokaj (PL), Lukas Zyta (PL), Mark Aanderud( mex), Hernan Hecht (argentina), David Dorůžka, Tara Fuki, Tiburtina Ensemble, Marta Topferová, Lanugo, Ondřej Konrád & Gumbo, Baterky, Ivan Gutierrez, Prague Big Band, Beata Hlavenková, Lenka Dusilová, Ivan Acher, Marek Novotný, Vladimír Václavek.

Debutové album kapely Vertigo Quintet bylo oceněno cenou akademie populární hudby Anděl jako nejlepší album Roku 2005, alba Live u Staré paní a Vertigo Quintet & Dorota Barová byly na tuto cenu nominovány. Nejnovější album Metamorphosis získalo cenu Tais Awards za nejlepší album roku 2011 a cenu Akademie populární hudby Anděl za nejlepší album roku 2011 v kategorii Jazz&Blues.

 

Simona Sedláčková


Datum poslední změny: 27.12.2014