Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Ryba, Pavel Jakub

Tisk


Charakteristika: Baskytarista a leader

Datum narození/zahájení aktivity:14.10.1961
Text

Ryba, Pavel Jakub, baskytarista a leader, narozen 14. 10. 1961, Kutná Hora.
 
Studoval na střední průmyslové škole (se zaměřením na slaboproud, maturoval 1981), hudbě se věnoval až od svých sedmnácti let (otec hrával na basovou kytaru v místních tanečních orchestrech), kdy vstoupil do prvního ročníku Lidové školy umění (obor kontrabas). V technicky zaměřeném studiu pokračoval na Českém vysokém učení technickém v Praze, studium však nedokončil a věnoval se profesionálně hudbě (soukromě ho učil a ovlivnil rockový baskytarista Vladimír Guma Kulhánek). Začal si sám vyrábět baskytary (do 2000 hrával na vlastní nástroje, nyní hrává na nástroje německé značky Warwick), byl se Stanislavem Divišem spoluzakladatelem kutnohorské undergroundové skupiny Krásné nové stroje, kde působil 1981–83. Při akcích jazzové parníky na Vltavě se seznámil s Janou Koubkovou, která mu 1984 nabídla spolupráci v projektu Martina Kratochvíla Jazz Q, kde sama zpívala. Počátkem devadesátých let působil v triu ve složení Jana Koubková (zpěv), Zdeněk Sarka Dvořák (kytara), Ryba; v repertoáru byly převážně vlastní tituly, spolupráce trvala do 1996. Mezi etapami spolupráce s Koubkovou hrál v Combu FH Daniela Fikejze, ve formaci Marsyas (se Zuzanou Michnovou), v kapele zpěváka Petra Nováka, v kapele Urfaust (s Mirkou Křivánkovou). V té době se seznámil s Milošem Nopem, který mu nabídl místo ve své skupině, která doprovázela pop zpěváky (Hana Zagorová, Pavel Bobek, Petr Rezek, Marie Rottrová, Yvonne Přenosilová, Karel Gott) při koncertech i na jejich nahrávkách.
 
Roku 1991 nahrál své první CD Mind The Step, kde mimo něj hráli Jiří Hlava (trubka), Petr Malásek (klavír), Zdeněk Blažek (kytara), Petr Venkrbec (altsaxofon), Tomáš Brožek (bicí); hudba měla zčásti jazzrockový ráz. Po vydání CD získala formace možnost dlouhodobého turné po Evropě (festivaly, jazzkluby). Další CD Yes, Yes, No, No vzbudilo živou pozornost zejména v zahraničí, kde o něm na základě promo nahrávky napsala Paula Edelsteinová nadšenou recenzi, která pak vyšla na bookletu k CD. Album získalo pět hvězdiček v recenzi v časopisu Jazziz Magazine a setrvalo tři měsíce na vrcholu žebříčku ve společnosti velkých jmen světového jazzu. Tato recenze výrazně napomohla k růstu reputace v Evropě (soubor vystupuje na festivalech a v klubech zejména Německu, Holandsku, ale vydatně též ve východoevropských zemích) i USA (soubor vystupoval v New Yorku 2001, mimo jiné na hlavním pódiu prestižního hudebního klubu Knitting Factory). Pozdějším plodem spolupráce s Mike Sternem, s nímž se v New Yorku seznámili, bylo CD Morally Topless; CD Smaller Wounds vzniklo ve spolupráci s leadrem polské skupiny SBB Josefem Skrzekem, načež následovalo dvouměsíční turné po České a Slovenské republice; CD To Be Alive je výběrem ze záznamů živých vystoupení tria ve složení Sarka Dvořák, Jiří Kollman (bicí, perkuse) a Ryba. Nejstabilnějším obsazením tria Mind The Step je Petr Venkrbec (má zkušenosti se hrou v jazzových či alternativně rockových seskupeních a též s vážnou hudbou), Jiří Kollman (měl zkušenosti se hrou v rockových souborech, používá střídmý instrumentář a jeho projev je sice úsporný, zato však velmi čitelný a inspirující) a Ryba (původní jeho muzikantskou láskou byl Jaco Pastorius, sám Ryba v zahraničí bývá často označován za „českého Pastoria“). Soubor, v němž působí hudebníci z Kutné Hory, zůstává z různých důvodů stranou pražského jazzového dění a je zatím mnohem známější a ceněnější v cizině (pořádá světové Jazz Tour) než doma. V ČR vzbudily pozornost zejména koncerty v rámci pražského mezinárodního jazzového festivalu 2004 a v rámci cyklu Jazz na Hradě (2005, se skupinou zde spolupracoval trumpetista Bryan Corbett, s nímž se seznámili při svém koncertě v Birmingham Symphony Hall; s ním měli koncertní turné po České republice). Ryba spolupracuje i s dalšími hudebníky, např. s polským saxofonistou Ryszardem Krawczukem, v březnu 2008 s ním hráli Fredy Bittner (kytara) a Petr Valášek (saxofon, klarinet, vocal, perkuse).
 
Hudba Ryby a jeho skupiny se vymyká běžným jazzovým standardům, projevy působí přes veškerou improvizovanost více jako promyšlené kompozice než běžné chorusové hraní, výrazně se uplatňuje melodičnost a zřetel k dynamice. Hudba skupiny, vyznačující se vřelou emocionalitou, vyrůstá nejen ze zvládnuté techniky a vycházení ze světových vzorů, ale též z dlouhodobého přátelství a stejného typu muzikantství všech hudebníků. 
Diskografie
Mind The Step (Bonton Music 1991);
Yes, Yes, No, No (Nic Records 1999, reedice Hevhetia 2003);
Smaller Wounds (CD plus LP, Hevhetia 2001);
To Be Alive (Hevhetia 2001);
Morally Topless (Hevhetia 2004);
Jazz na Hradě – Pavel Jakub Ryba & Mind the Step (Hevhetia 2005).
Literatura
Dorůžka, Lubomír: Pavel Jan Ryba. O hudbě sním stále (Harmonie 2005, č. 9, s. 38) – rozhovor.
Poledňák, Ivan: Jazz na Hradě (Hudební rozhledy 58, 2005, č. 11, s. 22–23).
 
II. Internetové zdroje (výběr)
Množství internetových stránek domácích i zahraničních, např. Edelstein, Paula: Jazz Review (USA, elektronický magazin); Edelstein, Paula: Jazz Live/Reviews 12. 3. 2004; ruské internetové stránky www.jazz.ru
www.pjryba.com
http://www.stage.cz/pavel-jakub-ryba/
http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Ryba-pluje-do-Ameriky~22~duben~2002/
http://music.box.sk/news.php3?id=8456
http://music.box.sk/news.php3?id=6003
 
Ivan Poledňák
Datum poslední změny: 16.12.2008