Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Boo

Tisk


Charakteristika: Hudební skupina

Datum narození/zahájení aktivity:0.0.1998
Text

Boo, brněnská rocková skupina alternativního směru, založena 1998.
 
Skupina Boo (angl. "vypískat" – neúspěšného umělce z podia) je jedním z představitelů tzv. brněnské alternativní scény 80. a 90. let minulého století. Vznikla roku 1998 zčásti jako reakce na zánik brněnské hudební formace Dunaj, která ukončila svou činnost krátce předtím.
Vedoucí osobností celého projektu je Christopher Pajer (1974), zpěvák a houslista, který se zabýval taneční (techno a house) hudbou, skládal mimo jiné scénickou hudbu pro inscenaci Lady Macbeth (Theater Brett, Vídeň) a působí v hudebním uskupení Metamorphisis. Pro Boo píše texty v němčině, angličtině a francouzštině, zpívá, hraje na housle a je (stejně jako ostatní členové) spoluautorem hudby. Dalšími členy jsou Josef Ostřanský (basová kytara), který působil i v Dunaji a k jeho dalším projektům patří například brněnští Rale nebo E, Pavel Koudelka (bicí, ex- Z kopce, Dunaj) a Andrea Konstankiewicz, brněnská violoncellistka a zpěvačka, jejímž zatím komerčně nejúspěšnějším počinem je působení ve violoncellovém duu Tara Fuki.
Hudební výraz Boo se přiklání ke kompozičním principům brněnské alternativní scény, mezi které patří časté používání ostinátních figur a lichých meter. Zásadní význam mají i expresivně podávané narativní texty Christophera Pajera. V raném období (viz první album) je patrná dravost a spontánnost hudebního výrazu, vyplývající ze vzniku písní na základě improvizace. Oproti tomu je druhé album, vydané v roce 2002, již nahrávkou hudebně propracovanější a uhlazenější.
Kapela úspěšně koncertuje v České republice i v zahraničí, i když díky zaneprázdněnosti členů dalšími hudebními projekty nejsou její vystoupení příliš častá.
Diskografie
Boo (Indies Records 1999);
Listen! (Indies Records 2002).

Literatura
Bezr, Ondřej: Půl Dunaje si Boočí po svém (Hudební rozhledy 1999, č. 11, s. 50, roč. 52).
Just, Hynek: Boo (Rock a pop 2001, č. 6, s. 92, roč. XII).
Bezr, Ondřej: Boo (Rock a pop 2002, č. 3, s. 32, roč. XIII).
 
Ludmila Kunčarová
Datum poslední změny: 2.3.2006