Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Pluto

Tisk


Charakteristika: Rocková skupina alternativního směru

Datum narození/zahájení aktivity:0.0.1997
Datum úmrtí/ukončení aktivity:0.0.2001
Text

Pluto, brněnská rocková skupina alternativního směru, založena 1995, činnost ukončila 2000.
 
Kapela Pluto vznikla v roce 1995 z podnětu brněnského bubeníka Pavla Fajta, který se tak po období instrumentálních experimentů načas vrátil ke svým rockovým kořenům, reprezentovaným například jeho dřívějším působením v uskupení Dunaj. Kromě něj v Plutu působili ještě Václav Bartoš (zpěv), Petr Zavadil (kytara) a Tomáš Fröhlich (basová kytara).
Z tvorby je patrný vedoucí hudební vliv Fajta, který se projevuje hlavně v rytmické stavbě písní. Jako se Fajt svou barvitou hrou přibližuje melodickým nástrojům, tak se v Plutu rytmizovaná elektrická a basová kytara přibližují bicím. Jednotlivé nástroje nemají na sobě nezávislé melodické linie, které by byly funkční samy o sobě. Vždy se podřizují vyššímu celku, což má příznivý vliv na kompaktnost hudebního projevu. Kromě hudebních nástrojů uskupení s úspěchem využívalo i elektronické zvuky, oceňována byla i muzikantská hravost a v rámci ČR zvuková neotřelost. Zpěv Václava Bartoše je nicméně přes značnou autenticitu poplatný (ať již vědomě či nikoliv) svéráznému projevu zpěváka Dunaje Jiřího Kolšovského. Otázkou ovšem je, zdali je možné se v žánru brněnské rockové alternativy, ze kterého Pluto vychází, pěveckého partu ujmout jinak. Autory textů jsou Pavel Bartoš a Pavel Fajt, Pluto také zhudebnili některé básně Bohuslava Reynka. Na albu Tři se ale v překladu objevuje i známá báseň od anglického preromantika Williama Blakea („Každou noc a každý den někdo k bídě narozen“). 
Pluto kromě Fajtova osobitého rukopisu vykazuje zvuk, typický pro kapely brněnské alternativně rockové scény, oproti projevu Dunaje je ale komornější a poněkud vzdálenější klasickému bigbeatu, od kterého se odchýlil směrem k lehké inspiraci etnickou hudbou.
Kapela pravidelně koncertovala v ČR i v zahraničí, v roce 1998 úspěšně vystoupila například v kanadském Victoriaville nebo na prestižním francouzském festivalu MIMI. V roce 2000 oficiálně ukončila svou činnost.


Diskografie

Pavel Fajt a Pluto (Indies, 1996);
Tři (Indies, 1998).

Literatura

Vondráková, Lucie: Pavel Fajt a Pluto (Rock a Pop duben 1997, roč. VIII, č. 4, s. 97).
Korál, Petr: Standartně nestandartní kapela. (Rock a Pop 1998, roč. IX, č. 5, s. 50).
 
Ludmila Kunčarová

Datum poslední změny: 2.3.2006