Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Schork, Peter Rudolf

Tisk


Charakteristika: Tanečník, choreograf a baletní mistr

Datum narození/zahájení aktivity:7.12.1896
Datum úmrtí/ukončení aktivity:Datum a místo úmrtí neznámé
Text
Literatura

Schork, Peter Rudolf, tanečník, choreograf a baletní mistr, narozen 7. 12. 1896, Rosavitz bei Tetschen (u Děčína), datum a místo úmrtí neznámé.
 
Jako tanečník byl Peter Schork údajně samouk. Působil jako sólista v divadle v Duisburku-Bochumi, Freiburku a Grazu, na přelomu dvacátých a třicátých let byl baletním mistrem v Německém divadle v Brně, odtud přešel od dubna 1932 jako baletní mistr do Nového německého divadla v Praze. Nový ředitel divadla Eger ho angažoval s představou, že Schork přinese zásadní změnu situace v baletu divadla, bohatší a kvalitnější taneční dění. Ohlašované tituly Petruška a Legenda o Josefovi však nakonec inscenovány nebyly a většina jeho choreografické práce byla spojena s operou a revue. Z tanečních inscenací nastudoval koláž Geschichten aus der Wienerwald na hudbu Johanna, Josefa a Eduarda Strausse a Rudi und Bobby machen eine Weltreise na hudbu dobových společenských tanců (oba 1932), dále balet Les petits riens na hudbu Wolfganga Amadea Mozarta (1934), v němž tančily pohostinsky členky tzv. Tria Anna Širlová, Táňa Pexová a Míla Dušková. Choreograficky se podílel na inscenaci Moliérovy hry Zdravý nemocný, pojaté v dobovém duchu s hudbou Jeana Baptisty Lullyho (společný večer s Les petits riens). V Praze spolupracoval se skupinou Milči Mayerové, tančil v její choreografii Bartókova Dřevěného prince. Působil také jako pedagog. Po sezóně 1933/34 nebyla Schorkovi obnovena smlouva vzhledem k tomu, že se přihlásil k říšskému němectví a stal se tak vlastně cizincem. V dalších letech působil v Chemnitz, kde měl taneční školu s níž pořádal i veřejná vystoupení (žačka Jo Mensebach).

Literatura
Gremlicová, Dorota: Taneční umění na scénách Nového německého divadla v Praze/Die Tanzkunst am Neuen deutschen Theater Prag (1888–1938) (Praha 2002).

Dorota Gremlicová
Datum poslední změny: 19.5.2005