Charakteristika: Sbormistr a hudební pedagog
Datum narození/zahájení aktivity:17.1.1952
Text
Vimr, Zdeněk, sbormistr a hudební pedagog, narozen 17. 1. 1952, Plzeň.
Na Pedagogické fakultě v Plzni vystudoval učitelství (český jazyk, hudební výchova), tamtéž získal roku 1985 doktorát z pedagogiky. Mezitím bral soukromé lekce dirigování u Antonína Devátého (1976–77). Po ročním působení na Lidové škole umění v Rokycanech nastoupil v roce 1976 na katedru hudební výchovy Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, kde působil do roku 2013. V roce 1994 se habilitoval na Ostravské univerzitě a získal hodnost docenta v oboru hudební výchova se zaměřením na sbormistrovství.
Sbormistrovská činnost: 1976–90 Dívčí akademický sbor Pedagogické fakulty (dále jen PF), 1990–95 Plzeňský akademický sbor PF, 1995–99 Komorní akademický sbor PF, 1979–90 Česká píseň (sbor převzal po Zdeňku Lukášovi), 1990–2018 Nová Česká píseň a od roku 1994 působí také jako sbormistr opery Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, kde nastudoval více než 100 operních inscenací a koncertních programů. V divadle též založil a pět let vedl Dětský sbor opery. S těmito sbory uskutečnil více než pět set koncertů, z toho přes šedesát v zahraničí (Německo, Rakousko, Polsko, Maďarsko, Švédsko, Belgie, Anglie, Španělsko, Itálie, Francie, USA). Pro rozhlas natočil více než sedmdesát původních skladeb (v Plzni, v Praze) a přes sto úprav lidových písní. Na koncertech provedl více než třicet skladeb soudobých skladatelů (zejména Zdeněk Lukáš, Jiří Bezděk, Jaromír Bažant, Jiří Teml, Josef Slimáček, Jan Málek a jiní). Se sborem plzeňské opery nastudoval na třicet operních inscenací a dvanáct koncertních programů (samostatně i s doprovodem operního orchestru).
Je členem řady porot sborových soutěží, z nejvýznamnějších je to Gorizia (Itálie), Bielsko Biala (Polsko), Festival sborového umění v Jihlavě, Mezinárodní adventní festival s cenou Petra Ebena (Praha), Pražské Vánoce a další. Vedl také několik sborových ateliérů (Bohemia cantat v Havlíčkově Brodu, Svitavy, Vlachovo Březí apod.). Dlouhá léta byl také funkcionářem Unie českých pěveckých sborů – člen hlavního výboru a předseda oblastního výboru v Západních Čechách. Od této sborové organizace obdržel dvě prestižní ocenění– Cenu Ferdinanda Vacha (2005) a Cenu Bedřicha Smetany (2017). V průběhu koncertní činnosti dosáhl řady osobních i kolektivních ocenění: v roce 1992 cenu za nejlepší dirigentský výkon na národní soutěži v rámci Festivalu sborového umění v Jihlavě, v roce 1993 s Novou Českou písní první místo v národní soutěži komorních sborů v Jihlavě a zejména absolutní vítězství na mezinárodní soutěži komorních sborů v Jihlavě opět s Novou Českou písní. Úspěšný byl i na zahraničních soutěžích: přední umístnění v Nidderau, Mainhausen (Německo), Tolosa (Španělsko). Získal též významné ocenění ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis a stříbrnou medaili od primátora města Plzně.
Sbormistrovská činnost Zdeňka Vimra je pravidelně monitorována v Hudebních rozhledech, Opera Plus, v kulturních rubrikách domácího tisku, mnoho článků vyšlo v tisku regionálním, řada recenzí i v zahraničí (Anglie, Franci, USA). Sám Vimr je autor několika studií ve sbornících, sestavil publikaci Zdeněk Lukáš – hudební skladatel (kolektiv autorů), napsal úvodní texty k některým vydaným skladbám Zdeňka Lukáše v USA (u Aliance Publications, Inc.).
Diskografie
Zdeněk Lukáš : Compositions for chorus (Clarton 1994);
Antonín Dvořák: Mass in D major, Zdeněk Lukáš: Requiem per coro misto (Clarton 1995);
Vánoce s Evou Pilarovou (Tommü Records 1996);
Potěšení, České lidové písně v úpravách Zdeňka Lukáše a Jaroslava Krčka (Edit 2001);
Czech Choral Music (Alliance Publications, Inc. 2001);
Zdeněk Lukáš: Te Deum (Clarton 2003);
Zvěstujem vám radost, České vánoční koledy (Clarton 2005);
Pocta tvůrcům (Avik 2009).
Tomáš Svačina
Datum poslední změny: 16.7.2008