Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Dux

Tisk


Charakteristika: Rocková skupina

Datum narození/zahájení aktivity:0.0.1985
Text

Dux, pražská rocková skupina.

V roce 1985 ji po roční přípravě představil kytarista, hráč na foukací harmoniku, skladatel a textař Martin Koubek. Skupina upustila od původního názvu Moby Dick, neboť pražskou koncertní premiéru, kterou pod ním odehrála, napadl stranický tisk. Koubek se v oboru skladby a aranžování vzdělával na Konzervatoři Jaroslava Ježka u Věroslava Neumanna a Víta Clara, ještě jako student střední ekonomické školy založil v polovině sedmdesátých let skupinu Regrese a hrál s ní repertoár Rolling Stones, Led Zeppelin, Black Sabbath, Deep Purple a jiných. Po profesionalizaci v taneční kapele Proměny (se zpěvákem Jiřím Helekalem) se přeorientoval na jazz rock v Kocábově Pražském výběru, s nímž v průběhu tří let nahrál nevydané album Nouzové přistání, dva snímky (Čerpadlo a 16minutové Metamorfózy) na LP Žízeň (Panton 1978) a v rámci Studiové skupiny Michaela Kocába spolupracoval na Kresbách tuší zpěvačky Marthy Elefteriadu (Panton 1980). Krátce sekundoval Radimu Hladíkovi, dojížděl do Bratislavy za Mariánem Vargou, také působil v baru, dva roky pobyl ve skupině Framus 5, swing hrál v doprovodné kapele Milana Chladila a Karla Hály.

V první fázi existence byli na inzerát svolaní Dux silně ovlivněni hard rockem s prvky jazzu a blues a křísili nezaměnitelný sound hammondek. Samotný Koubek se nechal inspirovat kytaristou Carlosem Santanou, jeho skladby vyžadovaly stopáž mezi šesti a osmi minutami a propracovanou souhru celé kapely s individuálními výkony sólových nástrojů. Po rozčarování ze zpěváka Radka Čermáka vsadil na své typicky muzikantské zpívání. Rytmickou oporou mu byl do 1988 basový kytarista Vladimír Padrůněk, známý z působení ve skupinách Jazz Q, Energit, Etc... a Abraxas; nahrávky pro plánované album, na kterých měl podíl, vyšly až 1992 pod názvem Vladimír Padrůněk, in memoriam (Padrůněk zemřel 30. 8. 1991). U téměř monopolního Supraphonu prosadil permanentně nahněvaný Koubek v časovém úseku 1987–91 v průměru jeden singl ročně, nepočítáme-li zastoupení na samplerech Posloucháte Větrník...3 (1987) a Rockmapa 2 (1990) s nahrávkami Ještě se nekončí resp. Narkoman. Teprve 1991 se Dux dočkali samostatného alba Máme všeho dost; nahráli je v Jandově studiu Propast v sestavě Koubek (kytara, zpěv, foukací harmonika), Michal Vik (basová kytara), Odon Schiesl (klávesy) a Josef Nováček (bicí). Kapela zaznamenala svůj první triumf, když 4. 7. 1991 zahrála pro 17 000 diváků v pražské Sportovní hale před britskými rockery Jethro Tull.

Roku 1992 Koubek skupinu přestavěl a v triu s americkým zpěvákem, baskytaristou a textařem Michaelem Richardem Franklinem a s bubeníkem Martinem Procházkou ji převedl na anglicky zpívaný repertoár. Se studiovou výpomocí klávesisty Jana Polešovského nahráli a 1994 vydali album The Thrill Of Love. Když Franklin po dvou letech zanechal aktivní hudební činnosti, Koubek angažoval basového kytaristu Petra Dvořáka, vydal CD–maxisingl Aplaus a Dux otevřeli 4. 6. 1996 koncert skupiny Deep Purple ve vítkovické hale; na podzim téhož roku se však Koubek stáhl do soukromí. Na přelomu let 1998/99 připravil pro firmu Bellatrix komplet tří CD Jenom jako s dosud nezveřejněným materiálem skupiny včetně raritních nahrávek s Vladimírem Padrůňkem. Znovu se začal zabývat myšlenkou na obnovení skupiny Dux a k 1. 4. 2000 představil její složení: Koubek (kytary, foukací harmonika, zpěv), Ondřej Čepelák (klávesové nástroje, zpěv), Michal Němec (basová kytara, zpěv), Slávek Kovařík (bicí nástroje, zpěv). Koubek se nevzdává bluesového cítění, jazzrockové instrumentace a anglických textů. Vedle orchestrálních verzí svých skladeb, které pořídil pro specializované nakladatelství Fontana, nabídl rozhlasovým stanicím k vysílání novinku skupiny Dux s vokální výpomocí Pavla Woźniaka Follow Me On the Path, věnovanou památce nežijících členů Beatles Johna Lennona a George Harrisona.

Diskografie
Máme všeho dost (Supraphon 1991);
Vladimír Padrůněk, in memoriam (Panton 1992);
The Thrill Of Love (Reflex Records 1994);
Jenom jako (3 CD, Bellatrix 1998);
Rock Organ & Guitar (Fontana 2002).
Literatura
Tůma, Jaromír: Dux, rockové "berany duc" (Mladý svět 1987, č. 5, s. 31).
Kytka, Ivan: Dux nikoliv na objednávku (Melodie 1987, č. 10, s. 23).
Vlček, Josef: Svět mezi revivalem a tvrdým rockem (Rock & Pop 1990, č. 5, s. 8).
pz: Jsem doma v rocku (Melodie 1990, č. 8, s. 241).
Konrád, Ondřej: Vlnění s Padrůňkem (Rock & Pop 1992, č. 4, s. 14).
Korál, Petr: Rock jako součást vlastního bytí (Rock & Pop 1994, č. 15, s. 13).
Pancová, Katka: His Master´s Voice (Spark 1999, č. 4, s. 80).

http://www.dux-mk.cz/

Jaromír Tůma
Datum poslední změny: 12.11.2003