Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Anna K.

Tisk

(Krecarová, Luciana)

Charakteristika: Zpěvačka a herečka

Datum narození/zahájení aktivity:4.1.1965
Text

Anna K. (vl. jm. Krecarová, Luciana), zpěvačka a herečka, narozena 4. 1. 1965, Vrchlabí.
 
Zpívat začala v Pražském dětském sboru Čestmíra Staška a v osmi letech vyhrála konkurz do divadla Semafor na roli pacholete v  představení Kytice; s divadlem pak spolupracovala dalších dvacet let. Na Státní konzervatoři v Praze absolvovala zpěv a herectví, vyhrála pražské kolo festivalu Intertalent, aniž by využila možnosti soutěžit v celostátním finále. Na počátku devadesátých let nazpívala zkušebně z podnětu představitelů firmy Tommü Records duet Kam jen jdou, lásky méLadislavem Křížkem. Ten už nahrál tento jednoznačný hit s Tanjou, ale českoněmecký producent Jiří Němec se rozhodl pro tuto verzi, kterou zařadil na Křížkovo album Zlatej chlapec; Anně K. otevřel úspěch nahrávky cestu k vlastnímu albu Já nezapomínám. Vydavatel Popron Music a producent desky Miloš Dodo Doležal zajistili zpěvačce elitní doprovod: Petr Malásek, Štěpán Smetáček, Vladimír Kulhánek, Pavel Zbořil, Petr Dvořák a další. Autorsky přispěli mimo jiné Jan Kalousek, Janek Ledecký a Oskar Petr. Ačkoliv 20 000 prodaných nosičů předčilo očekávání, Anna K. na desce splatila daň své nezkušenosti z práce v nahrávacím studiu; zároveň si ujasnila, že nechce být ani typickou rockovou zpěvačkou, ani šansoniérkou (přestože měla v Semaforu k tomuto žánru blízko), a ačkoli přijala prestižní roli Marie ve West Side Story Hudebním divadle Karlín, byl to jediný muzikál, v kterém si zahrála. Producent druhého, komerčně méně úspěšného alba Amulet, P. B. Ch. poznal Annu K., když natáčela doprovodné vokály pro jeho skupinu Wanastowi Vjecy (později vystupovala v programu jejího turné). Mezi doprovázejícími hudebníky probleskla jména Davida Kollera a Marka Minárika ze skupiny Lucie, z autorů prošli výběrem mimo jiné Oskar Petr, Jan Ponocný a Brad Stratton, s kterým Anna K. nazpívala duet, dvě písně si také sama otextovala.
 
V roce 1996 představila doprovodnou kapelu pro koncertní zájezdy v sestavě Jiří Janouch (kytara), Vladimír „Guma“ Kulhánek (basová kytara), David Jan (klávesy, kytara) a Pavel Skala (bicí). S mnohatisícovým publikem se poprvé setkala 1994 na turné, které svým stylem a obsazením evokovalo úspěšný film Šakalí léta. Její pojetí popu s dotekem amerických vokalistek Sheryl Crow a Alanis Morissette je natolik dynamické, že zpěvačka zaujme i posluchače, kteří přišli za jinou muzikou. Tak tomu bylo například 1977 na letním festivalu v Trutnově, kdy uspěla hned po punkové skupině E!E. Její koncertní repertoár překvapuje některými převzatými skladbami, např. od Janis Joplin a Lennyho Kravitze.
 
Pro třetí projekt zvolila Anna K. producenta Jana P. Muchowa a většinu písní si zajistila u mladé autorské dvojice, skladatele Tomáše Varteckého, kytaristy skupiny Kurtizány z 25. avenue, a textaře Filipa Horáčka ze skupiny Prohrála v kartách. Album s hostem, hokejistou Janem Hrdinou, bylo nominováno na cenu Akademie populární hudby, ale nakonec si Anna K. odnesla Gramy pro nejlepší zpěvačku a Nebe bylo vyhlášeno písní roku 1999; bylo též v anketě posluchačů Českého rozhlasu zařazeno mezi „hity století“. Tomáš Vartecký následně převzal produkci čtvrtého alba Stačí, když se díváš..., které opět překvapilo výběrem hostů, konkrétně Ivy Bittové pro titulní duet.
 
Anna K. se pěvecky podílela rovněž na soundtracku k filmu režisérky Alice Sedláčkové Musím tě svést. Je aktivní spolupracovnicí hnutí Drop In, s jehož představiteli zajíždí na protidrogové akce ve školách. V letech 2002–03 zpívala českým vojákům z praporu protichemické obrany v Kuvajtu.
Diskografie
Já nezapomínám (Popron Music 1993);
Amulet (B & M Music 1995);
Nebe (B & M Music 1999);
Stačí, když se díváš... (B & M Music 2001).
Literatura
I. Lexika
Kdo je kdo. Osobnosti české současnosti (Praha 2002).
 
II. Ostatní
Fiala, František: Nechoď do kláštera! (Melodie 1993).
Vojíř, Pavel: Podruhé (Melodie 1995, č. 4, s. 10).
Kučerová, Markéta: Když to máš, tak to ukaž! (Rock Report 1995, č. 7, s. 10).
Bezr, Ondřej: Být Anna K. není nic špatného (Rock & Pop 1997, č. 10, s. 37).
Jireš, Roman: Nebeské pocity Anny K. (Playboy 1999, č. 12, s. 12).
Cíglerová, Jana: V čem se myje Anna K. (Rolling Stone 2000, č. 3).
Vašák, Vašek: Jméno Suchý mi nic neříkalo (Xantypa 2001, č. 10, s. 22).
 
Jaromír Tůma
Text

Datum poslední změny: 18.2.2009