Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Suchý, Ondřej

Tisk


Charakteristika: Textař, scenárista, moderátor a výtvarník

Datum narození/zahájení aktivity:16.9.1945
Text
DíloDiskografieLiteratura

Suchý, Ondřej, textař, scenárista, moderátor, výtvarník, narozen 16. 9. 1945, Praha.


V patnácti letech doprovázel na basovou kytaru zpěváka Mickeyho Volka ve skupině Crazy Boys, psaní mu však bylo bližší než hraní, navíc v sobě objevil výtvarné vlohy, a tak se začal zabývat novinářskou prací s orientací na karikaturu a humor, ale i tvorbou písňových textů. Jeden z prvních, Courat se lesem, nazpíval v roce 1964 ještě před svým příchodem do Prahy v plzeňském rozhlasovém studiu Waldemar Matuška.

Aranžér a reklamní výtvarník, redaktor Československé televize a poté na dlouhá léta veřejnoprávního rozhlasu, editor časopisů pro mladé a deníkových příloh, autor kreslených vtipů a příležitostný zpěvák se snažil jít vlastní cestou a nevyužívat vlivu svého renomovaného staršího bratra Jiřího Suchého. Od spolupráce se skladateli Jaromírem Klempířem, Michaelem Kocábem, Ivanem Mládkem a Pavlem Větrovcem, jakož i interprety Jitkou Molavcovou, Hanou Hegerovou, Karlem Černochem, Marthou a Tenou Elefteriadu a skupinou Beatings v 70. letech se v následující dekádě přenesl zpět do 30. let, do „zlatých časů" Barrandova. Oslovil vynikající herce starší generace a hovořil s nimi v televizních a rozhlasových pořadech, jako je dodnes reprizovaná Kavárnička dříve narozených, Studio Červená sedma, Kabarety veselé Prahy, Dům plný písniček, Padesátník a dětem určený Malý televizní kabaret. Pro některé z nich (mj. Josefa Dvořáka, Ivu Janžurovou, Dádu Patrasovou, dvojici Oldřich Kaiser - Jiří Lábus, Janu Hlaváčovou, Luďka Munzara, Viktora Preisse, Janu Paulovou) psal písničky kupletového anebo šansonového stylu a obohatil jejich herecký rejstřík o zpěv. Na některých pořadech s ním spolupracovala jeho manželka Johana Suchá. Mnohé poznatky ze svých setkání a bádání soustředil ve čtivých memoárech. Celkově stvořil na 500 písňových textů a počtem vydaných publikací se blíží ke třicítce. Zejména za rozhlasové relace byl několikrát oceněn a v roce 1998 převzal Zlatou desku Supraphonu za výběr a sestavu alba filmových písniček Rozvíjej se poupátko.

Díky porevolučnímu uvolnění a moderním formám komunikace si mohl dovolit opustit Prahu a zůstat přitom v kontaktu s rozhlasovými posluchači. V chalupě v Šemánovicích-Březince na Kokořínsku instaloval v prostředí venkovské hospody s názvem Nostalgická myš památeční semaforské a barrandovské rekvizity a počínaje rokem 1997 odtud moderoval cyklický pořad Nostalgické muzeum zábavy, uvolněné povídání s osobnostmi uměleckého světa, které přijaly Ondřejovo pozvání na „kraj světa". Změna ve vlastnických poměrech si po několika letech vyžádala hledání nového vysílacího prostoru, pořad však nadále běží v pravidelném čase na stanici Český rozhlas 2 – Praha. Česká televize (kanál ČT 1) rovněž odvysílala záznam koncertu z mezinárodního festivalu písní Bulata Okudžavy, který se konal v listopadu roku 2005 v Městském divadle Brno. Ondřej Suchý zde vystoupil po boku Jaromíra Nohavici, Hany a Petra Ulrychových a dalších umělců.


Dílo

Dílo literární


Knižní publikace

Ljuba Hermanová (Praha, Knižní klub 2003);

Tajemství filmových hvězd (Praha, Modrý stůl 2004);

Cortésová, Dáša a Suchý, Ondřej: Rudolf Cortés, milován i zatracován (Praha, Brána 2004);

Vlasta Burian na cestě do 21. století (Praha, Brána 2004);

Werichův Golem a Golemův Werich (Praha, Ikar 2005);

Cortésová, Dáša a Suchý, Ondřej: Werich, Cortés a Vlachovci (Praha, Brána 2006);

Suchý, Ondřej a Dorůžka, Lubomír: Inka Zemánková – Dívka k rytmu zrozená (Praha, Ikar 2006);

Aluminiový klíček Felixe Holzmanna (Praha, Modrý stůl 2008);

Dobrý a ještě lepší František Nepil (Praha, Ikar 2009).

Diskografie

Rozvíjej se poupátko (sestava sampleru filmových písniček, Supraphon 1998).

Literatura

I. Lexika

EJ (heslo Jan Křtitel Sýkora).

Kdo je kdo. Osobnosti české současnosti (Praha 2005).

II. Ostatní

red.: Ondřej Suchý (Melodie 11, 1973, č. 2, s. 6).

www.semanovice.cz

www.pozitivni-noviny.cz


Jaromír Tůma

Datum poslední změny: 28.7.2010