Charakteristika: Zpěvák, skladatel, producent
Datum narození/zahájení aktivity:8.12.1944
Text
Drobný, Milan, zpěvák, skladatel, producent, narozen 8. 12. 1944, Praha.
Z jedenáctiletky přestoupil po jednom roce na pražskou konzervatoř, kde se po prvním ročníku, věnovaném herectví a hudební komedii, zaměřil na studium operního zpěvu. V roce 1962 se zúčastnil soutěže Hledáme nové talenty, kde za doprovodu orchestru Zdeňka Bartáka přednesl píseň z repertoáru Gilberta Bécauda V ten den, kdy se vrátil déšť. I když nevyhrál, bylo mu nabídnuto angažmá – stejně jako Karlu Gottovi – ve vyhlášené taneční kavárně Vltava. Oba rovněž současně z popudu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra doplnili v únoru 1963 soubor divadla Semafor. Než ale Drobný v roce 1966 natočil první singl s hity z představení Zuzana není pro nikoho doma (Kytky se smály, Píseň pro kočku) a zapojil se do paralelních semaforských programů Country Beatu Jiřího Brabce s ústřední zpěvačkou Naďou Urbánkovou, absolvoval vojenskou službu v orchestru Pavla Bayerleho.
Ze Semaforu odešel 1969, mezitím se však už etabloval jako pravidelný host televizních zábavných pořadů a natáčel s Orchestrem Karla Vlacha a TOČR (Taneční orchestr Československého rozhlasu). Se střídavými úspěchy se pokoušel o provoz vlastní skupiny (Nova, New Force, Rainbow, Jollies). Na konci šedesátých let intenzivně skládal a jeho písně přebírali i Karel Gott, Waldemar Matuška, Aleš Ulm. S Gottem ho vedle společných začátků, kantilénového projevu, imponující sebejistoty a hlasových parád spojovala i šance, žel nevyužitá, na dlouhodobější uplatnění v německy zpívané produkci hamburské firmy Polydor. Přesto oba představovali odlišné typy, Drobnému byl vlastní swing, dean-martinovsky ležérní výraz, klukovské zanícení i tom-jonesovské chlapáctví. Zatímco tenorista Gott měl blíže k rocku, barytonem obdařený Drobný se obracel směrem k country a romantickou auru vyvažoval někdy až lascivním humorem. Nevídaným způsobem se postavil umělecké kritice, kterou popíchl „arci-songem" Bambule bijou bác.
Drobnému se dařilo na písňových festivalech, nejenom na „oddechové" Děčínské kotvě, kterou v roce 1968 vyhrál s písní Až jednou a o deset let později zde byl třetí s vlastní zhudebněnou slovní hříčkou Můj syn je drobný. Vděčné publikum nacházel rovněž na Bratislavské lyře (bronz v roce 1973 za Šálek šípkového čaje), ale i ve Splitu (vítěz v roce 1971), Rostocku, Sopotech a Alexandrii. Vystupoval před krajany v USA, Kanadě, Austrálii, zpíval v Kostarice, Brazílii i na Kubě. Několikrát se objevil na filmovém plátně (Hodinářova svatební cesta korálovým mořem, 1979, Trhák, 1980, Zajatec lesa, 2001).
S postupem let zúročil své zkušenosti a prosadil se jako producent (produkoval mimo jiné alba Novopražské písničky, 1999, a Písničky jako kytičky, 2004), majitel umělecké agentury, dramaturg televizních a zábavných pořadů, ale i jako autor knížek, z nichž poslední, Co bylo včera, nemůže být i dnes, s úvodním slovem Karla Gotta, rekapituluje životní mezníky věčného milovníka, nadšeného sportovce a interpreta bezproblémových písniček. Za jejich prodej na dvou milionech nosičů převzal Milan Drobný v roce 1994 Platinovou desku Supraphonu. Naposledy je shromáždila kompilace Pop galerie, vydaná v roce 2007 Supraphonem: Písnička pro kočku, Ztrácím svou lásku, Běž, řekni to těm skalám, Růže růžová, Pláču, pláču sůl, Mužný vous, Pro všechny, co jsem měl kdy rád, Ragtime Piano Joe a jiné. CD obsahuje rovněž pozapomenuté písně Až jednou, Postůjte, lidé a Perly strachu, které bezprostředně reagovaly na události roku 1968. Do populární Drobného produkce sáhl v roce 2002 výběr firmy Popron Music Největší hity: Jen když tě mám, Buona sera signorina, Mlékaři dolej, platím já, Mendocino, Já si ten moučník neměl dát, Azurové ráno, Pojď se mnou na Boubín, Lady z Ria a další.
Diskografie
Najdu klíč a vejdu branou (Supraphon 1971);
Milan Drobný (Supraphon 1975);
Noční host (Supraphon 1984);
Máš hvězdy v očích (kompilace „16 nej", Supraphon 1987);
Největší hity (kompilace, Popron Music 2002);
Ten závod je dlouhý... (Popron Music 2004);
Pop galerie (kompilace, Supraphon 2007);
Na jednom polštáři pod jednou dekou (Agentura Drobný 2007).
LiteraturaI. Lexika
EJ (heslo Leo Jehne).
II. Ostatní
David, Petr: Od rána do večera s Milanem Drobným (Melodie 7, 1969, s. 289).
Valenta, Vladimír: The Rainbow aneb Milan Drobný v novém balení (Aktuality Melodie, 1969, č. 4, s. 4).
Jehne, Leo: Sympatický večer sympatické dvojice (recenze koncertu Milana Drobného a Nadi Urbánkové, Aktuality Melodie 1969, č. 26, s. 2).
Skalka, Miloš: Bambule bijou bác – tentokrát na rozloučenou (Aktuality Melodie, 1970, č. 4, s. 1).
Černý, Jiří: Najdu klíč a vejdu branou (recenze LP, Melodie 9, 1971, s. 223).
Tůma, Jaromír: Milan Drobný bez starých hříchů (recenze koncertu, Melodie 10, 1972, s. 115).
Krůta, Jan: Léta dozrávají aneb Nikoliv drobné starosti Milana Drobného (Melodie 12, 1974, s. 174).
Drobný, Milan: Hvězdy kolem mne (BB art, 1992).
Drobný, Milan: Drobnosti (biografie, texty písní, anekdoty, poezie, kreslené vtipy, AOS Publishing 1996).
Drobný, Milan a Höschlová, Hana: Žij a roky nehlídej (Deus 2001).
Drobný, Milan a Höschlová, Hana: Časy balení a kalení (Baronet 2006).
Drobný, Milan: Co bylo včera, nemůže být i dnes (Brána 2008).
Jaromír Tůma