Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Hrubeš, Eduard 2)

Tisk


Charakteristika: Moderátor, zpěvák, leader, trumpetista, banjista, skladatel, režisér, scenárista

Datum narození/zahájení aktivity:27.12.1936
Text

Hrubeš, Eduard, moderátor, zpěvák, leader, trumpetista, banjista, skladatel, režisér, scenárista, narozen 27. 12. 1936, Brno.
 
Po třech ročnících opustil lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělsko-lesnické v Brně a v letech 1962–67 vystudoval obor filmové a televizní publicistiky na Filmové fakultě Akademie múzických umění v Praze. Soukromě navštěvoval hodiny hry na klavír a trubku, dále pak teorie hudby, harmonie a skladby, sám se naučil na kytaru a banjo. Pracoval v Československé televizi, kterou 1970 z vlastního rozhodnutí opustil. Na koncertech konferoval např. Taneční orchestr Československé televize, orchestry Václava Hybše (s tím nazpíval píseň Les Champs Elysées) a Ladislava Štaidla, KTO a Komety Jiřího Kaleše. Od roku 1978 spolupracoval jako moderátor, režisér, scenárista a třetí trumpetista se skupinou netradiční dechovky Velkopopovická Kozlovka a 1980 převzal její vedení. V kapele zároveň zpíval, hrál na trubku a banjo a též pro ni skládal.
V roce 1989 porušilo Ostravské televizní studio po devatenácti letech nepsaný zákaz spolupráce s Hrubešem a zadalo mu přípravu scénářů pro seriál zpěvačky Marie Rottrové Dostaveníčko pod věží. Spolupráce s Ostravou pokračovala 1993 několika díly pořadu s Velkopopovickou Kozlovkou Halabalašou, pro který Hrubeš složil titulní píseň. Největší příležitost poskytla ostravská televize Eduardu Hrubešovi, když mu nabídla moderování seriálu Neváhej a toč! To byl také hlavní důvod, proč se po patnácti letech vzdal vedení Velkopopovické Kozlovky a omezil své hudební aktivity.

Diskografie
Totožná s Velkopopovickou Kozlovkou.
Literatura
I. Lexika
EJ (heslo Jitka Švarcová).
Kdo je kdo. Osobnosti české současnosti (Praha 2002).
 
II. Ostatní
Tanglerová, Šárka: Extrovertní introvert Eduard Hrubeš (Týdeník Rozhlas 2000, č. 35).
 
Jaromír Tůma 
Datum poslední změny: 12.11.2003