Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Černohouz, Milan

Tisk


Charakteristika: Zpěvák a kytarista

Datum narození/zahájení aktivity:20.4.1943
Datum úmrtí/ukončení aktivity:1.6.2020
Text

Černohouz, Milan, zpěvák a kytarista, narozen 20. 4. 1943, Kolín, zemřel 1. 6. 2020, Praha.
 
V Semilech vychodil střední elektrotechnickou školu, později (1976–82) vystudoval dálkově zpěv na brněnské konzervatoři u Rudolfa Zavadila. V Liberci, kde prožil mládí, byl u začátků dětského pěveckého sboru Severáček, vedeného Jiřinou a Milanem Uherkovými, pak zpíval s jabloneckým Orchestrem Ladislava Bímana. V repertoáru kapely byly převzaté zahraniční hity i skladby swingového ražení a úděl „zpívat vše“ provázel Černohouze po celou jeho pěveckou dráhu.
 
V lednu 1966 přesídlil do Brna a nastoupil jako zpěvák v Orchestru Gustava Broma a setrval zde do 1984; i v době, kdy orchestr řídil Vlado Valovič, vystupoval na akcích pořádaných Nadací Gustava Broma. Pod Bromovou taktovkou a s Orchestrem Studio Brno nazpíval pro brněnský rozhlas 900 snímků a i když některé z nich byly smazány, ještě dnes registruje rozhlasový archiv 750 titulů. S Bromem Černohouz absolvoval množství zahraničních zájezdů, zejména do tehdejšího SSSR, obou německých států, Belgie, Holandska a Rakouska. Hostoval rovněž v programech sourozenců Hany a Petra Ulrychových a 1980 vycestoval na turné do USA s Moravankou Jana Slabáka. Pravidelně se objevoval v rozhlasových a televizních pořadech Brněnské kolo a zpíval na největších domácích festivalech, Bratislavské lyře a Děčínské kotvě, ať již v soutěži, nebo v bloku Bromova orchestru. Ačkoliv pro Černohouze skládala plejáda brněnských autorů (mimo jiné Josef Audes, Bohuslav Sedláček, Max Wittman), nikdy neměl hit, ba ani písničku, s kterou by si ho veřejnost spojila, i když některé snímky (zejména duety s Jiřím Štědroněm, Vladěnou Pavlíčkovou a Helenou Blehárovou) vzbudily pozornost u hudebně erudovaných posluchačů. Počínaje rokem 1967 vydával singly a EP zprvu v Supraphonu, později Pantonu, zpěvák však nemá profilové album s hudbou swingového či popového charakteru, která mu vždy byla nejbližší. Teprve v letech 1981–84 začal Brom doprovázet v zájezdovém programu pěvecké hvězdy Helenu Vondráčkovu a Jiřího Korna, pro Milana Černohouze a Vladěnu Pavlíčkovou to však byl signál, aby se poohlédli po vedlejším angažmá. Zprvu vystupovali společně v Polsku, pak se Černohouz usadil v Praze a od 1987 zpíval jihočeské lidovky s Veselkou Ladislava Kubeše. Za tu dobu s ní nazpíval na pět desítek CD a za některá převzal Stříbrné, Zlaté i Platinové desky.
 
V roce 1993 Černohouz otevřel v Praze na Vinohradech bohémskou vinárnu U stréců, kde každý volný večer zpíval u kytary a za doprovodu pianisty Ivo Cíle resp. Zdeňka Urbanovského evergreeny, trampské a semaforské písničky, české a moravské lidovky. Tento typ nestrojené zábavy zaujal Českou televizi, která zde šestkrát natočila pořad pro silvestrovskou noc. Swingu zůstal Milan Černohouz věrný při občasných vystoupeních s Bohemia Big Bandem Bohuslava Wolfa, orchestrem Mercury Karla Stiefela, Big Bandem Václava Kozla a s brněnským Army Big Bandem.


Diskografie

Neklidné srdce (duet s Jiřím Štědroněm, SP Supraphon 1967);
Jdou stíny (duet s Jiřím Štědroněm, SP Supraphon 1967);
Blowing In The Wind (trio se Sonyou Salvis, Švýcarsko, a Vladěnou Pavlíčkovou, SP Supraphon 1969);
Ještě jednou šedesát... (výběr s Veselkou Ladislava Kubeše k šedesátinám Milana Černohouze, Kubešovo hudební vydavatelství 2003).

Literatura

I. Lexika
EJ (heslo Aťka Chmelařová).
 
II. Ostatní
Tůma, Jaromír: Věčný úsměv Milana Černohouze (Melodie 9, 1971, č. 11, s. 339).
 
Jaromír Tůma

Text

Datum poslední změny: 18.2.2009