Český hudební slovník osob a institucí

Centrum hudební lexikografie

Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
Vedoucí redaktor: Petr Macek
Redakční kruh: Petr Kalina, Karel Steinmetz, Šárka Zahrádková

A B C Č D Ď E
F G H Ch I J K
L M N Ň O P Q
R Ř S Š T Ť U
V W X Y Z Ž  
 

Přihlášení

CENTRUM HUDEBNÍ LEXIKOGRAFIE

Ústav hudební vědy
Filozofická fakulta
Masarykova univerzita
Arna Nováka 1
602 00 Brno

Tel: +420 5 49494623
Fax: +420 5 49497478
Email: slovnik@phil.muni.cz

Janda, Slávek

Tisk

(Bohuslav)

Charakteristika: Kytarista, klávesista, skladatel, zpěvák, producent, zakladatel a vůdčí duch rockové skupiny Abraxas a dalších souborů

Datum narození/zahájení aktivity:14.4.1952
Text

Janda, Slávek (vl. jm. Bohuslav), kytarista, klávesista, skladatel, zpěvák, producent, zakladatel a vůdčí duch rockové skupiny Abraxas a dalších souborů, narozen 14. 4. 1952, Praha.
 
Od učení na telefonního mechanika sběhl k rockové hudbě, nepochybně pod vlivem staršího bratra, „Olympika“ Petra Jandy. Jestliže Petr začínal s hudbou na houslích, Slávek to zkoušel u klavíru, avšak absolutoria na lidové konzervatoři dosáhl se španělskou kytarou. Přes skupinu Exit, angažmá u Hany Zagorové a další rockové těleso Perpetuum mobile se 1974 dostal ke zpěvákovi Petru Novákovi. Ve Skupině Bohuslava Jandy, která v roce 1975 doprovodila Nováka, zpěvačku Věru Mazánkovou a soubor C & K Vocal na monotematickém albu Kráska a zvíře, se s ním spojili klávesista Petr Formánek, basový kytarista Oldřich Wajsar a bubeník Jiří Sluka. Na dalším Novákově LP (už pod hlavičkou skupiny G & B) Co je to láska  (též Planeta snů) Janda nehrál, ale byl zastoupen autorsky s písněmi Mé desky, mé lásky a Pán je auťák na texty Eduarda Krečmara. Od 1976 ho totiž zcela pohltilo vedení rockové skupiny Abraxas, kterou se i přes odmlčení v letech 1988–1994 neustále zabývá, jak potvrdil 2003 přípravou a vydáním velkoryse pojatého dvojalba Retrospektiva, které doprovodil výrokem: „Až dnes mi došlo, jaký kult Abraxas představoval!“
 
Ačkoliv odmítal těžit z bratrovy kariéry, v roce 1988 si s Petrem společně zahrál a zazpíval na singlu s metalově přitvrzenými skladbami Vlci a No tak příští úterý; na desku se podepsali Janda a Janda. Naproti tomu na Rockfestu 1989 doprovodil v intimní poloze na akustickou kytaru verše, které pronášel Miroslav Kovářík. V mezidobí bez Abraxasu se vyžíval ve službách zpěvaček, zejména v Praze vystudované lékařky Jayi. Bylo to v Yandim Bandu, kde dali průchod svému vztahu k hudbě s příměsí funky, ale i reggae, rapu, housu. Tomu napomohl výběr vynikajících spoluhráčů – klávesisty Romana Holého, basového kytaristy Ivana Doležálka, bubeníka Michala Hejny, saxofonisty Ivana Myslikovjana a perkusisty Musy Zangiho. Při natáčení dal Janda přednost známější Marcele Březinové, která vystoupila s Yandim Bandem rovněž na festivalu Vokalíza ´89. Po dvou singlech u Pantonu, z nichž se ujala pouze hitová Radost ze života, se Březinová vrátila k OK Bandu a příležitost dostala opět indická kráska Jaya. V roce 1991 přispěl Janda písní Bílá kráčí na LP Bára Basiková. Také zde, jako v několika dalších nahrávkách, které vznikly na počítačích, použil značku Yandim Band. U další vokalistky, která Jandu zavedla na jazzové pódium, však musel zvolit jiné záhlaví: „Skupina Panta Rhei je po začátcích v triu v podstatě totožná s Yandim Bandem, jeho zpěvačka Jana Koubková však nechce být na jedné platformě s Jayou.“ Jako producent a majitel nahrávacího studia se Janda v 90. letech začal zabývat projekty, mířícími zejména na taneční scénu. Zatím nejdále v tomto směru pokročil na eroticky podbarveném albu Vstávej!, které natočil společně se zpěvačkou Yvettou Ramess.
Diskografie
Vše se skupinou Abraxas.
Žár/Vyznání (Panton 1988, SP s Intimou, zpěv Jana Koubková);
Horor (Panton 1989, EP s Panta Rhei);
Panta Rhei (Panton 1989, s Janou Koubkovou);
Feedback (Revolution Of House 1997, snímek na sampleru Prague Traxx s Positive Vibrations);
Vstávej! (Axel Schindler 2002, s Yvettou Ramess).
Literatura
I. Lexika
Kdo je kdo, Praha 2002.
 
II. Ostatní
Janda, Slávek: Na co hraju? (Melodie 1989, č. 5, s. 152).
Tůma, Jaromír: Slávek Janda – ani mafie, ani rebelant (Mladý svět 1990. č. 9, s. 30).
Klvaňa, Tomáš: Yandim Band (Melodie 1990, č. 4, s. 106).
 
Jaromír Tůma
Datum poslední změny: 13.7.2003